Bir zeytin yaklaşık 4 g. ağırlığındadır ve ortalama bir porsiyon, (yaklaşık 15-20 g veya 30 kalori olan) yaklaşık 5 zeytin olabilir. Zeytinin % 80'i sudur, ancak zeytin iyi yağ içeriği ile ünlüdür. Zeytinin içerdiği % 10-15 oranında ki yağ, oleik asit olarak bilinen tekli doymamış bir yağdır. Bu yağın iltihabı ve kalp hastalığını azaltmak da dahil olmak üzere sağlık için pek çok faydası olduğu araştırılmıştır.

Zeytin karbonhidrat bakımından düşüktür. Bunların çoğu liften oluşur ve şekersizdir. Zeytinler, tuzlu su içinde iyileştirildikleri veya paketlendikleri için, tuz bakımından çok zengindirler. Ayrıca besinsel olarak E vitamini, demir, bakır ve kalsiyum gibi birkaç mikrobesin için iyi bir kaynaktır. E vitamini, hücrelerimizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır ve bu vitaminin obezitede etkili rol oynayabileceğine dair kanıtlar vardır. Kırmızı kan hücrelerimiz tarafından oksijeni vücudun etrafında hareket ettirmek için demir gereklidir, bakır kalp sağlığında önemli bir rol oynar ve kalp hastalığı riskini azaltır. Kalsiyum vücudun en bol minerallerinden biridir ve güçlü kemikler ile dişler için gereklidir, kas kasılmalarını düzenler ve kanımızın normal pıhtılaşmasını sağlar.

Zeytin, aynı zamanda, her biri kendi sağlık yararlarını taşıyan, azaltılmış kanser riskine bağlı olan ama aynı zamanda zeytine acı tadı veren tirool, anti-inflamatuar faydaları olabilen tirosol ve kalp sağlığı yararları için oleonalik asit de dahil olmak üzere bitkisel besinler açısından yüksektir.