1. Sizde hakiki ev yapımı ,eski usül, makine değmemiş, köy sızması var mı?

Naturel Zeytinyağı üretimi ilk hasadı yapan insandan beri pek değişmemiş prensip olarak aynı kalmış sadece yıllar geçtikçe daha hijyenik ,daha hızlı ve daha kaliteli üretim sağlayan teknolojiler gelişmiştir ,kullandığımız sistemdeki mantık kırılıp hamur olan zeytinden santrifüj ile yağ ve suyun,sonra da yağın ayrıştırılması ve filtre edilip ambalajlanmasıdır.Tarif ettiğiniz antik sistemde üretim kulağa çok romantik gelse de çok düşük kaliteli ve hijyenik olmayan ortamda üretilmiş yüksek maliyetli ve ağır kusurlu çoğu zaman bakanlığın izin verdiği kodekse dahi uymayan yağlar üretilmektedir.

2. O değil de siz de üst üste dizili çuvallardan kendi kendine sızan yağdan yok mu?

Bahsettiğiniz keten çuvallar çevresindeki ve temas ettiği krom harici her şeyin kokusunu çeken zeytinyağına ağır ve olumsuz bir tat vermekte ,hava ile fazla temas eden zeytinyağı okside olmakta kısacası bozulmaktadır,dolayısı ile bu antik ve romantik üretim şekli de tercih sebebi değildir.

3. Zeytinyağı aldım dolaba koydum donmadı,kandırıldım mı?

Zeytinyağının donma derecesi -8 ile +7 derece arasında zeytinin cinsi,sıkım derecesi,kalitesi vs ye göre değişkenlik gösterir,su gibi sabit donma derecesi yoktur ayrıca unutmayınız ki buzdolabınız bir analiz laboratuarı değildir!

4. Sizde zeytin sütü var mı?

Zeytinin sütü olmaz,bu tabir sadece sektörden bazı firmaların çok tutan bir pazarlama sloganıdır.

5. Sizden yağ aldım su gibi çıktı hiç  beğenmedim, yoğun kıvamlı bal gibi yağ var mı?

Zeytinyağının tarif ettiğiniz formu sadece donuk yağlarda olabilir o da oda sıcaklığında çözülünce sıvı forma geçer,zeytinyağ posası da tarifinize uyabilir ancak o da yenecek bir gıda değildir, duyusal ve kimyasal analizden geçen kusursuz sızmalarımız ile damak tadınızı zenginleştirmenizi tavsiye ederiz.

6. En iyi yağ bir buçuk asit yağ mıdır?

Doksanlı yıllara kadar ülkemizde yağlık zeytin hasadının olgun siyah zeytinlerle yapılması, yeterince zeytinyağı fabrikası olmaması ve olan fabrikaların da eski sistemlerle düşük kapasitede çalışması,zeytinlerin çuvallarda uzun süre fabrika bahçelerinde bekleyip çürümesi vb sebepler sonucu elde edilebilen en kaliteli yağlar bir buçuk ,iki asit düzeyinde olurdu,bu dönemden kalan kulak ve damak alışkanlığı ile kırk beş yaş üzeri tüketicilerde yaygın bir bilgidir,günümüzde geçerli değildir.

7. Pazarda yağın litresi şu kadar lira sizde niye pahalı?

Açıkta markasız ve denetimi satanın vicdan değerlerine bırakılmış,hijyenik olmayan şartlarda satılan, büyük kısmı en iyi ihtimalle rafine tohum yağı karışık yağ benzeri madde satanlar ile bizi lütfen bir tutmayınız.

8. Bizim tarladan çıkma yüz kg çok şahane hakiki yağ var alır mısınız?

Hayır,bu şekilde alım yapmıyoruz.

9. Sizde yeşil yağ var mı?

Zeytinyağının rengi kalite belirleyici değildir,zeytinin cinsine,yöresine,olgunluk derecesine,sıkım derecesine vs.  bağlı olarak renk değişebilir ancak taze sıkılmış bir yağ yeşil tonlarda olabilir ,dinlendikçe ise rengi altın sarısına dönüşür.

10. Bana köyden hakiki zeytinyağlı sabun getirdiler yeşil renk sizinki neden beyaz?

Posasız naturel zeytinyağından kar beyaz sabunlar elde edersiniz,içine boya katarsanız her renge boyayabilirsiniz.

11. Yağın iyisi yumurta kırınca mı ekmeği banınca mı belli olur?

Kaliteli sızma zeytinyağı taze ve hoş kokular barındırır,ağzı yağlamaz,boğazda hafif (intense yağlarımızda kuvvetli) bir acılık ve yakarlılık bırakır ve tüm özellikleri çiğ olarak koklayarak ve tadarak anlayabiliriz.