Bisiklete binme dünya çapında hızla artıyor ve İtalya bu konuda bir istisna değil. Son dönemde oleoturizmle ilgili hizmetlerde yaşanan artıştan cesaret alan bisiklet tutkunları, zeytin yetiştirilen bölgeleri ziyaret ediyor. Pek çok kişi, engebeli arazilere ve toprak yollara çıkmayı kolaylaştıran e-bisikletleri tercih ederken, zeytinlikler deneyimli bisikletçiler ve spora yeni başlayanlar için güvenli bir şekilde bisiklet sürmek için ideal bir yer olduğunu kanıtlıyor. 

Temiz hava, bozulmamış doğa ve kültürel cazibe merkezlerinin yanı sıra, egzersiz sonrası taze zeytin ürünlerini tatma fırsatı, duyuları memnun ederken enerji kazanma fırsatı olmaya devam ediyor.

Lazio'da Maremoto Doğa Sporları Derneği, sürdürülebilir turizm projesi Aurunci Experience kapsamında e-bisikletler için özelleştirilebilir bir zeytinlik turu güzergahı tasarladı. 

Yol, Aurunci Dağları'nın bölgesel parkları ile bölgenin en güney köşesindeki Ulysses Rivierası arasında yer alan Itri'nin zeytin bahçeleri ve değirmenleri boyunca bisikletçilere yol gösteriyor. Proje arkeoloji, tarih, doğa, muhteşem manzaralar ve harika gıda ürünleri sunan bölgedeki bir grup gıda işletmecisi ile işbirliği içinde oluşturulmuştur.

Bisiklet turu yarım gün sürüyor ve yüksek kaliteli sızma zeytinyağı ve bölgedeki iki şirketten gelen otokton Itrana çeşidi zeytinlerin tadımı ile sona eriyor. Seyahat programında yer alan zeytin tadımı, 300 üyeli bir kooperatif olan Unagri'nin genel merkezinde gerçekleştiriliyor.