Nöroblastoma, öncelikle 17 ila 18 aylık çocukları etkileyen zorlu bir pediatrik kanserdir. Sempatik sinir sisteminin nöral krest hücrelerinden kaynaklanır ve genellikle adrenal bezlerden, boyundan, göğüsten veya omurilikten kaynaklanır.

Kemoterapi, cerrahi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere rağmen nöroblastom, tekrarlama eğilimi ve ilaca direnç gelişmesi nedeniyle zorlu bir klinik antite olmaya devam etmektedir. Bu nedenle hastaların sonuçlarını iyileştirmek için yeni terapötik stratejilere acil ihtiyaç vardır.

Castilla-La Mancha, Porto, Lizbon ve Palermo üniversitelerinden araştırmacılar tarafından yürütülen ortak bir çalışma, Akdeniz diyetinden elde edilen doğal bileşiklerin nöroblastomun terapötik zorluklarına çözüm bulma potansiyelinin altını çizdi. 

Akdeniz diyeti sağlığa olan faydaları ve kanser dahil çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkileriyle ünlüdür. Akdeniz diyetindeki birincil yağ kaynağı olan sızma zeytinyağı, antioksidan, antiinflamatuar ve antikanser özellikleri nedeniyle bilimsel ilgi toplayan oleuropein ve hidroksitirozol dahil olmak üzere biyoaktif fenolik bileşikler içerir.

Zeytinyağında bulunan başlıca fenolik bileşik olan oleuropein, kardiyoprotektif, antiinflamatuar ve nöroprotektif etkiler dahil olmak üzere çeşitli terapötik potansiyeller göstermektedir. Hastalığın ilerlemesinde kritik moleküler yollarla etkileşime girme yeteneği, onu kanser tedavisi için çekici bir aday haline getiriyor.