Güney İspanya'daki Jaén Üniversitesi ve Roma Sapienza Üniversitesi'nden araştırmacılar,  verime veya kaliteye zarar vermeden süper yüksek yoğunluklu zeytinliklere iki yüzeyli güneş panelleri kurmanın en etkili yolunu “Uygulamalı Enerji” modellemesi üzerine bir çalışma yayınladılar.

Tarım uzmanları ve mühendislerden oluşan ekip, başarılı bir şekilde fotosentez yapmak için daha az ışığa ihtiyaç duyan ve dolayısıyla gölgeye daha dayanıklı olan C3 bitkileri olduğundan zeytin ağaçlarını ideal bir aday olarak önerdi.

Araştırmacılar, dünyadaki zeytin yetiştirilen yüzey alanının yüzde üçünü oluşturmasına rağmen, süper yüksek yoğunluklu koruların tekdüze aralık ve yüksekliğinin, güneş panellerinin en verimli kurulumuna olanak sağladığını söyledi.

Araştırmacılar, zeytin ağacı sıraları arasına uygun yükseklikte ve doğru açıda kurulan güneye bakan güneş panellerinin, zeytin ağaçlarının fotosentez yapması için yeterli ışığı sağlarken doğrudan ve yansıyan güneş ışığının enerjisini kullanabildiği sonucuna vardı.