Sofraların vazgeçilmezlerinden olan zeytinyağlıların tadını tutturmak bazen zordur. Bunun en büyük sebebi, zeytinyağlıların hazırlanma aşamasında bazı noktaların gözden kaçırılmasıdır. Aşağıda zeytinyağlılara dair yapılan bazı yanlışlardan bahsedeceğiz:

•    Yüksek ısıda pişirme: Yüksek ateş zeytinyağlı için en olumsuz durumdur. Çünkü zeytinyağlı yemekler kısık ateşte, suyu salınarak pişirilmelidir.
•    Sık karıştırma: Pişme sırasında karıştırma, zeytinyağlılar için zararlı bir harekettir. Bu yüzden karıştırmamak en doğru hareket olacaktır.
•    Şeker ve limon suyu kullanmama: Lezzetli bir zeytinyağlı için vazgeçilmez unsurlardan biri de şeker ve limon suyudur. Çünkü sebzeler doğrandığında limonlu suda bekletilirse, sebzeler kararmaz. Ayrıca pişim sırasında bir miktar şeker eklenirse zeytinyağlının tadı dengelenmiş olur.
•    Suyu ayarlayamama: Zeytinyağlıların en büyük sıkıntısı su dengesini ayarlamaktır. Suyu fazla kaçırmak, yapılacak en büyük hatalardan biridir. Çünkü pişim sırasında sebzeler zaten su salmaktadır.
•    Soğanların rendelenmesi: Zeytinyağlılarda kullanılacak olan soğanı rendelemek lezzete olumsuz anlamda direkt etki eder. Soğanların bıçakla doğranması lezzetin artmasını sağlar.
•    Soğuk servis etmeme: Zeytinyağlılar için en doğru servis edilme şekli, bir gece dolapta bekletmektir. Bu şekilde lezzeti artar. Bekletme sırasında dikkat edilecek bir diğer husus, zeytinyağlının piştiği tencerede bekletilmemesidir. Porselen ya da cam bir kaba alınarak bekletilmesi gerekir.