Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan zeytinyağı, özellikle Ege mutfağında büyük öneme sahiptir. Mevsime göre yetişen sebzelerin uygun pişirme yöntemleriyle hazırlanması zeytinyağlıların muhteşem bir lezzete dönüşmesine yardımcı olur. Her zeytinyağlı aynı yöntemle pişirilmez. Çünkü her sebzenin pişme şekli ve pişme süresi değişkenlik gösterir. Örneğin kabak ya da enginar gibi sebzeler önceden kavrulmadan, çiğden pişirerek yapılmalıdır. Bu şekilde yapıldığında hem daha sağlıklı olur hem de zamandan tasarruf edilir.

Zeytinyağlı yemeklerin hazırlanması aşamasında sıklıkla yapılan hatalardan biri, suyun gerekenden fazla ya da az kullanılmasıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bir zeytinyağlı pişirirken sebzenin kendi suyunu salacağını unutmamaktır. Bu yüzden yemeğin gerekenden fazla suya sahip olmaması için, mümkün olduğunca az su ilave ederek pişirmek gerekir. Zeytinyağlılar için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, zeytinyağlı yemeklerin kısık ateşte ve karıştırma yapmadan pişirilmesi gerektiğidir.Kısık ateşte rahat bir şekilde pişen sebzeler suyunu kolayca salar. Bu da yemeklerin pişmesi için oldukça yeterlidir. Eğer su yeterli değilse, bir kez su desteği vermek yeterli olur. Yemeklerin karıştırılmadan pişirilmesi, kullanılan sebzenin zedelenmesine engel olur. Ayrıca sebzenin tek parça halinde kalmasını sağlar. Karıştırma yerine tencerenin hafif bir şekilde sallanması, sebzenin görünümü için daha sağlıklı bir yöntemdir. 

NOT: Fasülye, bezelye ya da barbunya gibi sebzeler suyu seven sebzelerdir. Bu sebzeleri pişirirken mümkün olduğunca fazla su kullanmak gerekir.