Sağlık konusunda mucizevi bir etkiye sahip olan zeytinyağının kalitesini belirleyen bazı hususlar vardır. Zeytinyağının sahip olması gereken renk de bu hususların kapsamına giren bir konudur. Zeytinin yetiştiği bölge ve zeytinin toplanma dönemi gibi durumlar zeytinyağının rengini belirleyebilir. Örneğin erken hasat döneminde üretilmiş olan zeytinyağı daha koyu bir renge sahip olabilir. Bu durumda genel bir kanı olan "Zeytinyağı koyu renge sahipse kalitelidir." düşüncesi yanlıştır.

İnsanlarda zeytinyağının rengine yönelik olan kalite algısı, üretici firmaların durumu suistimal ederek başvurduğu ticari hilelerin başında gelir. Örneğin, İtalya'nın Umbria bölgesi, yoğun bir kıvama sahip koyu yeşil zeytinyağları ile meşhur olan bir yerdir. Buna karşılık bazı satıcı firmalar Tunus ve Türkiye gibi ülkelerden markasız yağlar ithal ettikten sonra bu yağların içine bir miktar umbria yağı ilave ederek renklerini koyulaştırırlar. Bunun yanı sıra hileli bir şekilde satışa sundukları bu yağlara "Umbria'da şişelenmiştir" etiketi basarak tüketicileri aldatırlar.

Zeytinyağının rengine yönelik yapılan hileler bunla sınırlı değildir. Bir başka hile de zeytinyağı üretimi sırasında, sıkma işleminden geçecek olan zeytinlerin içine bir miktar zeytin yaprağı ekleyerek, klorofil etkisi yaratılmasıdır. Bu yöntemle zeytinyağı hileli bir şekilde daha yeşil bir renge sahip olmaktadır.