Bitkilerin ve içerisinde barındırdıkları moleküllerin, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlamak oldukça önemli bir konudur. Birçok bitkide bulunan binlerce  fitokimyasalın önemini zeytinyağı üzerinden örnekleyecek olursak;  zeytinyağında bulunan ve kilit bir antioksidan olan "Oleocanthal" isimli molekül, alzheimer ve kanser gibi önemli hastalıkların tedavisi için umut vericidir. Öyle ki, bu güçlü antioksidan için 2015 yılında Yunanistan'da gastronomi uzmanları ve akademisyenler tarafından "Uluslararası Oleocanthal Topluluğu" isimli bir platform kuruldu.

Zeytinyağında bulunan sayısız fitokimyasalın alt gruplarından biri olan polifenoller, sağlık üzerinde doğrudan etkiye sahip bir bileşiktir. Bu yüzden yüksek polifenollü zeytinyağı üretmek önemlidir. Erken hasatta toplanan sağlıklı zeytinler, doğru yöntemler kullanılarak zeytinyağına dönüştürülürse ve iyi bir şekilde saklanırsa polifenol açısından oldukça zengin olur. Yaşlanmayı geciktiren, kardiyovasküler sistemi koruyan, kan basıncını ve kan şekerini düzenleyen, ağrı ve acıyı gideren,  kolesterol dengesini düzenleyen, kilo alımını düzenleyen, beyin sağlığını iyileştiren ve demansa karşı koruma sağlayan, enflamasyonu azaltan ve daha pek rahatsızlığın giderilmesine olumlu etki yapan polifenoller, kaliteli bir üretime sahip olan zeytinyağlarında mevcuttur.

NOT: "Benlioğlu" olarak zeytinyağı almak isteyen tüm tüketicilerin, (firmamız başta olmak üzere) polifenol oranı yüksek zeytinyağı üretimi yapan üreticilerden alışveriş yapmalarını önermekteyiz.