Zeytin ağaçları, binlerce yıldan bu yana değerinden hiçbir şey kaybetmeden varlığını sürdürmektedir. Yüzlerce yıl yaşama potansiyeline sahip olan zeytin ağaçları, mucizevi meyvesi sayesinde tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. Zeytinin ve zeytinden elde edilen yağın hem besin olarak kullanılması hem de sağlık açısından olan sayısız faydası, zeytin ağaçlarının her dönem değerini artıran bir unsur olmuştur.

Zeytinyağının doğal sağlık hareketindeki etkisi sayesinde, zeytinyağı tüketimi her geçen gün artmaktadır. Bu doğrultuda sağlıklı beslenme konusunda daha dikkatli olmaya başlayan insanlar, mutfaklarından eksik etmedikleri zeytinyağına dair bazı unsurları merak etmeye başlamıştır. Bu unsurların en önemlisi tükettikleri zeytinyağının kaliteli ve iyi bir üretime sahip olup olmadığını anlamak.  

Zeytinyağının kaliteli olması için, tek bahçeden toplanmış sağlam ve sağlıklı zeytinlerden doğal yöntemlerle üretilmiş olması gerekir. Doğal yöntemle kastedilen şey, üretilecek olan zeytinyağına herhangi bir enzim ve karışım eklenmemesidir, ayrıca zeytinyağının herhengi bir ısıl işlemden geçmeden yani soğuk sıkım elde edilmesidir. Kaliteli zeytinyağı elde edilmesi için zeytinlerin tek bahçenin mahsulü olması çok önemlidir. Farklı bahçelerin mahsülleri karıştırılmamalı ve toplanacak olan zeytinler tek tek elle toplanmalıdır. Toplama sırasında hasat makinesi kullanılması önerilir. Çünkü hasat makineleri ağacı zedeleyerek bir sonraki yılın verimini düşürebilir, ayrıca zeytindeki asidiyeti bir miktar artırabilir. Kaliteli ve iyi üretilmiş bir zeytinyağının koklanarak ve tadılarak belirlenebilecek en önemli 3 özelliği aroması, yakıcılığı ve burukluğudur.