İspanya'daki yapılan araştırmalar, yağ destekli bir Akdeniz diyetinin bilişsel yetenek için iyi olduğunu kanıtlamıştır. Akdeniz diyetinin, yüksek risk altındaki kişilerde kalp krizi, felç ve ölümlerin yaklaşık % 30'unu önleyebileceği saptanmıştır. Araştırmalarda taze meyve ve sebzeler, baklagiller ve balıkların yanı sıra tam tahıllar, fındık, zeytinyağı ve kırmızı şaraba vurgu yapılarak, bu besinlerin birçok Akdeniz ülkesinde olduğu gibi yiyilmesi tavsiye edilmiştir.

İspanya'daki araştırmacılar bu yeme tarzına daha iyi haberler vermektedir. Altı buçuk yıl boyunca 1000'den fazla kişiyi takip ettikten sonra, Akdeniz diyeti uygulayan ve ekstra fındık veya zeytinyağı ile takviye edilen grubun, düşük yağlı diyet programı izleyen kontrol grubuna göre bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiğini keşfetmişlerdir.

Navarra Üniversitesi Tıp Başkanı Dr. Miguel Martinez-Gonzalez, "Zeytinyağlı bir Akdeniz diyetinin, yüksek bir vasküler hastalık ve bilişsel bozukluk riski ile ilişkili düşük dereceli iltihabı azaltabildiğini" belirtmiştir. Akdeniz diyeti, antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler bakımından zengin gıda maddelerine dayanır. Bu tür gıdaların beyindeki dolaşım hasarını, iltihabı ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.