Zeytin çoğu insan tarafından iyi tolere edilir, ancak ambalaj sıvıları nedeniyle yüksek miktarda tuz barındırabilir. Bununla birlikte, az miktarda ağır metal içerebilirler. Bazı çeşitleri akrilamid de içerebilir. Alerji, akrilamid ve ağır metallerin zeytinle ilişkisi şu şekildedir:

Alerji:  Zeytin ağacı polenine alerji yaygın olmasına rağmen, zeytinlere karşı alerji nadirdir. Zeytin yedikten sonra, hassas kişiler ağızda veya boğazda alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

Ağır metaller: Zeytin, bor, kükürt, kalay ve lityum gibi ağır metaller ve mineraller içerebilir. Yüksek miktarda ağır metal tüketmek sağlığınıza zarar verebilir ve kanser riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, zeytinlerdeki bu metallerin miktarı genellikle yasal sınırın oldukça altındadır. Bu nedenle, bu meyve güvenli kabul edilir.

Akrilamid: Akrilamid, bazı çalışmalarda kanser riskini artırma ile bağlantılı olmasına rağmen, bu bağlantı bilim adamları tarafından sorgulanmaya devam etmektedir. Bu yüzden, akrilamid alımı mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Bazı zeytin çeşitleri - özellikle olgun, Kaliforniya siyah zeytinleri - işlem sonucunda yüksek miktarda akrilamid içerebilir. Tüketim sırasında dikkat etmekte fayda vardır.