Binlerce yıldır hayatımızın bir parçası olan zeytin ağacı, hem meyvesi hem de meyvesinden elde edilen yağ sayesinde insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar sayesinde, zeytin ve zeytinyağının sayısız faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kalp sağlığından mide, bağırsak ve cilt sağlığına kadar birçok yararı bulunan zeytin, çoğu insan tarafından iyi tolere edilir, ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır: Zeytin ambalaj sıvıları nedeniyle yüksek miktarda tuz barındırabilir.

Zeytinin herhangi bir olumsuz etkisi var mıdır? Zeytine dair en çok merak edilen bu sorunun cevabını, zeytinin sahip olduğu bazı özelliklerle bağlantılı olarak açıklamak mümkündür:

•    Zeytin ağacı poleni alerjisi yaygın görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, zeytin alerjisi oldukça nadirdir. Ancak hassas bireyler zeytin yedikten sonra, nadiren de olsa ağız veya boğazlarında alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler.

•    Zeytin ağır metaller; bor, kükürt, kalay ve lityum gibi mineraller içerebilir. Yüksek miktarda ağır metal tüketmek sağlığa zarar verebilir ve kanser riskini artırabilir. Bununla birlikte, zeytinlerdeki bu metallerin miktarı genellikle yasal sınırın çok altındadır. Bu nedenle, bu meyve güvenli kabul edilir.

•    Bazı çalışmalar Akrilamid'i kanser riskini artırmasıyla ilişkilendirmiştir, ancak bu kesinlik kazanmış bir yargı değildir ve bilim insanları bu bağlantıyı sorgulamaya devam etmektedir. Bununla birlikte, akrilamid alımının mümkün olduğunca sınırlandırılması önerilir. Bazı zeytin çeşitleri, işleme sonucunda yüksek miktarda akrilamid içerebilir. Bu yüzden zeytin alırken kaliteli ve güvenilir bir şekilde işlenmiş zeytinler tercih edilmelidir.