Boyu 7-8 mm olan zeytin güvesinin, ön kanatlarının üstünde siyah renkli lekeler vardır. Uçlarında ise gri saçaklar bulunur. Larvaları kirli beyaz ve sarımtrak renktedir. Larva boyları 0,8-1 cm ölçülerindedir. Zeytin güvesi, zeytin ağaçlarının farklı fenolojik dönemlerinde, yaprak-çiçek ve meyve dölleri olmak üzere yılda 3 döl verir. 

Yaprak Dölü: Erginler, Eylül ve Aralık ayları arasında çıkar ve yapraklara yumurtalarını bırakırlar. Yumurtalardan sıcaklık durumuna göre 8-15 günde çıkış yapan larvalar, yaprağın epidermisine girerek kışı burada geçirirler. Şubat sonuna doğru  burdan çıkan larvalar, yaprakları yiyerek beslenir. Olgunlaşan larvalar uç yapraklarda kokon örerek yeniden pupa olurlar.    

Çiçek Dölü: Yaprak dölünden oluşan erginler, yumurtalarını Nisan-Mayıs gibi yeni oluşan çiçek tomurcuklarına bırakırlar. 8 ya da 10 gün içinde çıkan larvalar, çiçek tomurcuklarının içine girer ve burada beslenir. Gelişimi tamamlanan larvalar, tomurcuklara ördükleri ağ içerisinde pupa olurlar.

Meyve Dölü: Erginler, Mayıs sonunda ve Haziran başında meyvelerin çanak yaprakları üstüne yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan larva, meyveye girerken sap ve meyvenin bağlantısını bozarak karabiber dökülmesine neden olur. Meyve içine giren larva, çekirdek evinin iç yüzeyinde beslenme yapar. Meyve içinde beslenmesi biten larva; 2,5 ya da 3,5 ay sonra pupa olabilmek için, sapa yakın bir yerden çıkış yaparak meyveyi terk eder. Çıkış sırasında ise sap dibinde gözle görülebilecek büyüklükte bir delik açar. Çıkış deliği, meyve ile sapı birbirinden ayırır. Bu yüzden meyveler dökülür.

Mücadele Yolları: Zeytin tomurcukları Nisan başlarından itibaren kabarmaya başlar. Bu tarihten itibaren delta tipi eşeysel çekici tuzaklarla ergin yoğunluğu mutlaka takip edilmelidir. Ayrıca çiçek ve meyve nesline karşı gerekli dozlarda kimyasal mücadele yapılması gerekir.