Mutfakların vazgeçilmezi olan zeyinyağı yemeklerde sıklıkla kullanıldığında kalp sağlığı için oldukça büyük fayda sağlar. Genel kanının aksine yemekler özellikle de kızartmalar zeytinyağıyla pişirilebilir. Ancak bir konuya dikkat edilmelidir. Zeytinyağıyla yapılan yemeklerin pişirme yöntemi çok önemlidir. İnsan sağlığı açısından yiyecekleri kızartarak tüketmek genel olarak zararlıdır. Elbette bu kızartmaların çokça tercih edilmesine engel değil! Özellikle ülkemizde kızartma en fazla tercih edilen pişirme yöntemlerinden biridir.

Zeytinyağına dair bilinen en genel yargılardan biri kızartmalarda zeytinyağı kullanılmaması gerektiğidir, çünkü zeytinyağıyla kızartma yapılırken, zeytinyağında bulunan antioksidan ve oleic asit sebebiyle zeytinyağının yanma derecesi artar. Bu sağlık açısından zararlıdır. Ancak zeytinyağının içinde bulunan fenoller antioksidan görevi gördüğü için, kızartma sırasında ortaya çıkan  serbest radikal ve toksik maddelerin bünyeye zarar vermesi engellenmiş olur.

Düşük kaliteye sahip, kimyasallarla temizlenerek aklanmış hale getirilen rafine yağlar, ucuz olduğu için özellikle kızartma yapımında sıklıkla tercih edilir. Ancak sağlığa zararlı oldukları unutulmamalıdır. Fenol miktarı yüksek olan düşük asitli sızma yağlar en kaliteli yağlar olarak kabul edilir. Yemeklerde ve kızartmalarda kullanılacak en kaliteli ve sağlıklı yağ ise iyi kaliteye sahip, soğuk basım, naturel sızma zeytinyağıdır.