Zeytinyağı, genel olarak zeytinlere baskı uygulanarak hazırlanır. Zeytin hamuru, yalnızca soğuk presleme yoluyla ya da ısı ve/veya çözücüler kullanılarak ekstrakte edilen yağlar bakımından zengindir. Zeytinyağının "sızma" etiketini taşıması için, sadece soğuk sıkım teknikleri kullanılarak özütlenmesi gerekir. Bu zeytinin "ilk sıkma" işlemidir ve bu aşamada en kaliteli, hasarsız meyve kullanılmaktadır.

Sonuç olarak sızma zeytinyağı neredeyse sıfır kimyasal (zeytin yetiştiriciliğinde kullanılanlar dışında) içerir. En taze tada sahip olan sızma zeytinyağı, aynı zamanda zeytinin tadını en üst düzeyde korur. Bu, yemek tutkunları için zeytinyağını çok arzu edilir hale getirir. Nazik bir aroması ve zengin tadı ile sızma zeytinyağı hem çok yönlü hem de lezzetlidir. Sızma zeytinyağı çok çeşitli yemeklerin lezzet profili içerisnde kendine yer bulur.  

Organik sızma zeytinyağı da aynı tekniklerle hazırlanır. Aynı zamanda soğuk sıkımdır ve kesinlikle sıfır kimyasal bileşik içerir. Sıkma işleminde ısı ya da solvent kullanılmadığından; zeytinler çok temiz, elde edilen organik zeytinyağı ise satın alabileceğiniz en yüksek kaliteye sahiptir. Organik zeytinyağı hazırlanma teknikleri, ve çiftçilik uygulamaları ile birlikte, tüm şaşırtıcı sağlık faydalarından yararlanmanızı sağlar!

Organik zeytinyağı bir hevesten çok daha fazlasıdır ve sızma organik zeytinyağı en iyi seçimdir. Çünkü: kimyasal, pestisit, solvent ve yağa giden gübre içermez. Lezzet açısından da organik zeytinyağı en iyisidir. Çeşitli bir lezzet profili sunar ve birçok farklı tarifi mükemmel bir şekilde tamamlar.