Yaklaşan kış mevsiminin habercisi soğuk havaların gelmesiyle birlikte, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar da iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Yaşam kalitemizin düşmesine sebep olan soğuk algınlığının en temel belirtileri kuru öksürük, boğazda ağrı, kaşıntı ve batma hissi, burun akıntısı, yorgunluk ve halsizliktir. Bu belirtiler hissedilmeye başlanmışsa, soğuk algınlığı ve grip kapıda bekliyor demektir. Soğuk algınlığı fark edildiği anda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi takdirde kısa sürede grip ve nezleye dönüşebilir. Özellikle de bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha düşük olan çocuklarda, oldukça hızlı bir şekilde etkisini gösterir.
Soğuk algınlığı etkisini göstermeye başladığında, yaşanan en büyük sıkıntılardan biri kuru öksürüktür. Boğazı tahriş eden ve oldukça rahatsız eden kuru öksürük, doktor kotrolünde tedavi edilebileceği gibi doğal yollarla da tedavi edilebilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu doğal yollarla, kuru öksürükten kısa sürede kurtulmak da mümkündür. Eğer şurup kullanmayı sevmiyorsanız, öksürük için önerilen bazı doğal yolları denemekte fayda var.

Yöntem 1:   
•    Malzemeler: Bal, zeytinyağı, un, zencefil tozu (1 çorba kaşığı), gazlı bez.
•    Uygulama: Un ve bal karıştırılır. Ardından zencefil ve zeytinyağı yavaşça ilave edilir ve macunsu bir kıvama getirilir. Hazırlanan karışım peçeteye konur ve tüle sarılır. Sırta ya da göğse yerleştirilen karışım gazlı bezle sarılır ve bekletilir.

Yöntem 2:
•    Malzemeler: Bir bardak bal, yarım bardak zeytinyağı, 3-4 kaşık limon suyu
•    Uygulama: Tüm malzeme tencereye konur ve kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılır. Karışım 2 saatte bir, 1 çorba kaşığı içilir.