Kepek, başta erkekler olmak üzere, kadınları da sıkıntıya sokan ve dünya nüfusunun yarısına etki eden bir cilt sorunudur. Saç derisinde olan ve omuzlara dökülen toza benzer beyaz nesneler olarak bilinen kepek, saç derisindeki ölü hücrelerin aşırı miktarda olmasından ve topaklanarak dökülmesinden kaynaklanır.

Kepek oldukça yaygın bir problemdir. Soğuk havanın cildi kurutması, vitaminsiz beslenme, şampuanlarda bulunan kimyasallar, stres ve anksiyete gibi etkenler kepeği tetikleyen ve artmasına neden olan unsurlardır. Saçların sıklıkla yıkanmasının yanı sıra kepeğin yok edilmesinde kullanılan bazı doğal yöntemler vardır. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi doğal çözümlerin kepek sorununa iyi geldiği birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

Zeytinyağı saç sağlığı için en büyük mucizelerden biridir. Kepek sorununa zeytinyağı mucizesiyle son vermek için bazı yöntemler vardır.

•    Rafine edilmemiş organik zeytinyağı saç derisinde bulunan kepekli bölgeye sürülüp bir saat bekletilir. Ardından bir fırça yardımıyla saç derisine masaj yapılır ve saç yıkanır.
•    Zeytinyağı ve limon suyu eşit miktarda karıştırılır. Hazırlanan karışım nemli saça yumuşak bir şekilde  masaj yaparak uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Ardından saç yıkanır.

NOT: Her iki uygulamada haftada 1 kere yapılmalıdır.