Binlerce yıldan bu yana ölümsüzlükle bağdaştırılan ve bu doğrultuda kutsal olarak kabul edilen zeytin ağacına ait bir meyve olan zeytin, insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar zeytinin pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini, dahası düzenli zeytin tüketiminin bu rahatsızlıkları henüz başlamadan engellediğini göstermiştir.

Serbest radikaller kolesterolü okside ettiğinde, kan damarları hasar görür. Arterlerde yağ birikmesi sonucunda ise muhtemelen kalp krizi meydana gelir. Siyah zeytinde bulunan antioksidan besinler, kolesterolün bu oksidasyonunu engelleyerek kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinde (ve zeytinyağında) bulunan tekli doymamış yağın, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Zeytinde bulunan oleik asit vücut tarafından emilerek, hücrelere taşınır. Bir hücre zarı seviyesinde de (özellikle G-protein ile ilişkili kaskadları değiştirerek) sinyalleşme modellerini değiştirebilir. Hücre zarı seviyesinde gerçekleşen bu değişiklikler kan basıncının düşmesini sağlar. Günlük olarak düzenli bir şekilde zeytin tüketildiğinde kalp sağlığı için olumsuzluk meydana getirebilecek tüm durumlar engellenmiş olur.