Bu sorunun cevabı pek çok insan için muhtemelen olumsuz olacaktır. Kurak iklimi düşünüldüğünde Afrika'da zeytin ağacı yetişmesinin ve buna paralel olarak zeytinyağı üretimi yapılmasının mümkün olmayacağı düşünülebilir, ancak bu doğru bir düşünce değildir. Zeytin ağaçlarının ihtiyaç duyduğu ılıman Akdeniz ikliminin etkili olduğu Cape, zeytin koruları için mükemmel bir yerdir.

Güney Afrika'da sızma zeytinyağı üretimi yapan yaklaşık 20 marka, bugün yurtdışında dünya devleriyle rekabet edebilecek düzeydedir. Güney Afrika'da, zeytinyağının sağlığa olan yararları konusunda artan farkındalık sayesinde, hem zeytinyağı üretiminde hem de sofralık zeytin üretiminde ciddi bir pazar oluşmuştur. Mevcut iş gücü sayesinde, zeytinler elle toplanır. Bu, zeytinlerin bozulmadan kalmasını sağlar. Hasadın çevresel koşullara bağlı olduğu Güney Afrika'da, Mart ve Temmuz ayları arasında zeytin hasadı yapılır.

Zeytinyağı tüketimi ve üretimi konusunda İtalya ya da İspanya gibi devlerle yarışabilecek düzeyde olmamasına rağmen, her yıl % 20 büyüme gösteren Güney Afrika'da, zeytin ağaçları ekiminde istikrarlı bir artış yaşanmaktadır. Üretim konusunda uluslararası standartları takip etmek ve bu doğrultuda üretim yapabilmek için, "Güney Afrika Zeytinyağı Birliği (SAOlive)"nin uygulama kurallarını takip eden zeytinyağı üreticileri, standartlara uygun kaliteli ve nitelikli üretim gerçekleştirirler. Güney Afrika'da 3.5 milyon litrenin üzerinde tüketimi bulunan zeytinyağına olan yerel talep, her geçen gün hızla artmaktadır.