Bilgisayar ve akıllı telefon kullanımının arttığı günümüz dünyasında, insanların en muzdarip olduğu konulardan biri göz sağlığıdır. Uzun süre ekrana bakılması sonucunda ortaya çıkan göz kuruluğu ve buna bağlı olarak gelişim gösteren yanma, kaşıntı ve sulanma göz rahatsızlıklarını hızlı bir şekilde tetiklemektedir.

Bilgisayar ya da telefon ekranına uzun süre bakılması, göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen kafein içeren içeceklerin sıklıkla tüketilmesi ve yeterli uyku alınmaması gibi sebeplerle gözlerde meydana gelen kuruluk, dikkat edilmediği takdirde daha ciddi göz rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Göz kuruluğuna engel olmak için düzenli uyku alınması çok önemlidir. Ayrıca göz sağlığına iyi gelen besinlerin tüketilmesi de oldukça önemlidir.

C vitamini ve Avitamini bakımından zengin olan besinler tüketmek göz sağlığı için çok faydalıdır. A vitamini bakımından zengin olan zeytin ve zeytinyağı göz sağlığına olumlu etki eden besinlerdir. Zeytinde bulunan A vitamini sayesinde gözlerin gece görüşü gelişimi artar. Zeytin ve zeytinyağında bulunan A vitamini glokom, katarakt ve maküla dejenerasyonu gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tüketilen zeytin ve zeytinyağı göz kuruluğu oluşumunu azaltan bir etkiye sahiptir. Zeytinyağı besin olarak tüketilmesinin yanı sıra göz kapaklarına masaj yaparak da uygulanabilir. Zeytinyağıyla göz kapaklarına masaj yapılması halinde kuruluk gibi belirtilerde azalma olur, ayrıca gözlerde rahatlama meydana gelir.