Zeytinyağı tüketicisinin son yıllarda aklındaki en önemli sorulardan biri  kaliteli ve hilesiz zeytinyağına nasıl ulaşırım olmuştur. Zeytinyağı ülkemizde yasal olarak yalnızca markalı, işletme kayıt belgesine sahip, adresi, parti no ve son kullanma tarihi yazılı olan, kapalı ambalajlarda satılabilmektedir. Ancak yapılan tüm denetimlere rağmen beyaz teneke olarak tabir edilen, markasız ambalajlarda yapılan satışlarda da ciddi oranda artış yaşanmaktadır.

Tüketici açısından dikkat çeken en önemli nokta; markasız ürün tercih etmesi durumunda alacağı riskin kaçınılmaz olduğu gerçeğidir. Çünkü satıcı kendi zeytinliğinden elde ettiği hilesiz ve en doğal ürünü sattığını iddia etse bile, tüketici markası bulunmayan bu ürünlerin gerekli denetimden geçip geçmediği hakkında bilgi sahibi olamaz. Doğal olarak bu durum tüketici açısından bir risk oluşturur. Zeytin tüketicisinin bu riski minimuma indirmesi için yapacağı en doğru hareket, mümkün olduğunca markalı ürün tercih etmesidir. Zeytin tüketicileri açısından dikkat çeken bir diğer nokta ise, tüketicilerin zeytincilikle geçimini sağlayan yörelerde ki, (sayısı hızla artan) butik üreticilere direkt ulaşmaları ve en kaliteli ürünü en uygun fiyata almaya çalışmalarıdır. Bu konuda internet oldukça faydalı bir araçtır. Ancak internette  alışveriş yapılacak siteleri doğru incelemek gerekir. Alım yaparken, fiyat kıyaslamasında firmanın üretim,adres ve kalite belgeleri ile ilgili detaylar mutlaka  incelenmelidir.

 Tüm bunların dışında tüketicilerin zeytinyağı alırken dikkat etmesi gerekenler kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Alım yapacağınız yerden, zeytinyağı numunesi isteyebilirsiniz. Zeytinyağını tadarak ve koklayarak duyusal analizini yapmanız mümkündür. Son yıllarda açılan "Duysal Tadım Bilinçlendirme Eğitimleri"ne katılarak bu konuda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Kaliteli bir yağ taze çimen ve badem gibi meyvemsi kokular barındırır. Hiçbir şekilde küf, çürük, posa vb  kötü ve ağır kokuları içermez. Ayrıca ağızda sıradan bir yağ tadı bırakmaz. 

Naturel bir zeytinyağı belli sıcaklık değerlerinin altında donar. Donma derecesi zeytinin çeşidine, sıkım derecesine, tazeliğine ve kalitesine göre +8 ile -7 arası değişkenlik gösterir. Kaliteli bir zeytinyağı daha geç donar ve daha çabuk çözülür. 

Zeytinyağının tahşişli (farklı bir yağ ile karışık) olup olmadığını anlamanın en güvenilir yolu kapsamlı bir laboratuar da kimyasal analizini yaptırmaktır. Bunun için Ticaret borsalarının analiz laboratuarlarına ve özel laboratuarlara başvurabilirsiniz.

Nasıl güvendiğiniz bir kuyumcunuz var ise aynı şekilde güvendiğiniz bir zeytinyağcınız olsun. Farklı, yöresel lezzetlere en uygun fiyatlarla ulaşmak ve  adrese teslim zeytinyağı almak için yerel-butik firmaları mutlaka araştırın.

Tüm bunların yanı sıra tüketici olarak aldığınız zeytinyağıyla ilgili şüpheleriniz varsa; (174) Alo Gıda Hattı'na şikayette bulunma hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.