Leziz yemeklerin, eşsiz kahvaltıların ve sofraların vazgeçilmezi olan zeytin ve zeytinden elde edilen zeytinyağı, son zamanlarda oldukça fazla tüketilmektedir. Ülkemiz zeytin yönünden oldukça verimli topraklara sahiptir ve üretim konusunda da ileri seviyededir. Elbette bu durum ülkemizde zeytin çeşitliliğini arttırmıştır.

Türkiye'de pek çok zeytin türü yetiştirilmektedir. Gemlik zeytini de bu türlerden biridir. Gemlik zeytini Marmara bölgesinin en önemli zeytin çeşitlerinden olan Ayvalık ve Memecik zeytinlerinden sonra 3. sırada yer alır. Bursa'nın Gemlik ilçesinde yetiştirilmekte olan bu zeytin, türü, tadı ve yapısal özellikleri bakımından dünyadaki en iyi salamuralık zeytin türü olarak kabul edilmektedir. Meyvesi orta iriliğe sahip olan Gemlik zeytini, iyi koşullarda düzgün bir bakıma sahip olduğunda, düzenli bir şekilde ürün vermektedir. Soğuk koşullara kısmen dayanıklılık gösterir. Türkiye'de zeytin fidanlarının neredeyse % 80'i Gemlik zeytin fidanıdır. Bu sebeple, zeytinciliğin yapıldığı tüm yerlerde Gemlik zeytin çeşidine rastlamak mümkündür. Sofralık siyah zeytin olarak bilinen Gemlik zeytininin yağ oranı % 29,9'dur. Bu yüzden sadece sofralık zeytin olarak değil, yağlık zeytin olarak da değerlendirilmektedir.

Yetiştirilme alanı: Gemlik zeytini Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Bilecik, Kocaeli, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Sinop, Trabzon, İzmir, Manisa, Aydın, İçel, Adana, Antalya, Adıyaman gibi  ilerini içine alan oldukça geniş bir alanda yetiştirilir.