Zeytinyağının insan bedeni üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından da kanıtlanmış bir gerçektir. Beslenme üzerindeki faydalı etkisi sayesinde gıda sektöründe yoğun bir şekilde kullanılan zeytinyağı kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Güzellik uzmanları tarafından pek çok kür içerisinde kullanılan zeytinyağı, saç ve cilt bakımının vazgeçilmezleri arasında kabul edilmektedir. Özellikle cilt bakımında zeytinyağının çok büyük bir etkisi vardır. Cilt bakımı kadınlar için olmazsa olmaz uygulamaların başında gelir.

Pürüzsüz, parlak, sağlıklı ve aydınlık bir cilde sahip olmak tüm kadınların arzu ettiği bir şeydir. Bu yüzden cilt bakımı kadınların güzellik uygulamaları arasında ön plandadır. Cilt tonunu dengelemek ya da daha beyaz bir cilde sahip olmak isteyen pek çok kadın maske, peeling, besleyici serum ve kremler aracılığıyla rutin cilt bakımı uygulamalrı yapmaktadır. Zeytinyağının cilt tonunu açma ya da beyazlatma gibi bir etkisi kanıtlanmış bir konu değildir. Bu yüzden zeytinyağı cildi beyazlatır gibi bir iddiada bulunmak doğru değildir. Ancak cilt tonunu dengelemek için hazırlanan maskelerin içine zeytinyağı katılarak, cildin beslenmesi ve tazelenmesi sağlanabilir.