Yaz mevsimini gelmesiyle birlikte ayak bakımı öne çıkan uygulamalar arasına girdi. Yazın giyilen sandaletler  içinde ayakların kusursuz ve sağlıklı görünmesi oldukça önemlidir. Ayak sağlığını en çok tehdit eden rahatsızlık tırnak mantarıdır.  Tırnak mantarı, sıklıkla karşılaşılan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Hem el hem de ayak tırnaklarında görülebilen bu rahatsızlık tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

Tırnak mantarına sebep olan unsurların başında tırnağın darbe alması ve zedelenmesi gelir. Bunun sonucunda ise tırnağın altında enfeksiyon oluşur. Ayak tırnağında mantar oluşumu başlamışsa tırnak önce sararır, sonrasında ise sertleşmeye ve kırılmaya başlar. Deri soyulur ve kötü koku oluşumu meydana gelir.

Tırnak mantarı oluşumu başladığında öncelikle yapılması gereken şey doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi almaktır. Ancak ilaç ya da kozmetik ürünler tercih edilmiyorsa doğal yollara başvurarak da ayak tırnağı mantarından kesin bir şekilde kurtulmak mümkündür. Zeytinyağı başta olmak üzere limon, çay ağacı yağı, sarımsak ve sirke doğal tedavide kullanılan ürünlerdendir.

Zeytinyağıyla yapılan bazı kürler:

•    1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile bir çay kaşığı çay ağacı yağı karıştırılır. Karışım pamuk yardımıyla mantar oluşan bölgeye sürülür ve bekletilir.
•    1 yemek kaşığı zeytinyağı 1 adet limonun suyuyla karıştırılır. Pamuk yardımıyla karışım mantarlı tırnağa sürülür ve 20 dakika bekletilir.
•    Bir miktar zeytinyağı içerisine birkaç diş düvülmüş sarımsak koyulur ve 5-6 gün bekletilir. Ortaya çıkan bu faydalı yağ, tırnağa sürülür ve yarım saat bekletilir.
•    1 çay kaşığı zeytinyağı, 3 damla kekik yağı ile karıştırılır. Pamuk yardımıyla mantar olan tırnağa sürülür.

NOT: Yukarıdaki kürlerin tamamı, her akşam düzenli olarak uygulanmalıdır. 2-3 hafta içerisinde ayak tırnağı mantarı sorunu ortadan kalkacaktır.